
Wooden Floor Material. Flooring and Construction Theme.
Cyklinowanie podłóg to najpopularniejsze zabiegi, które pozwala na przywrócenie drewnianej posadzce doskonałego wyglądu. Nawet w przypadku starych podłóg jest to w pełni możliwe. Dzieje się tak za sprawą maszyny cyklinującej, czyli cykliniarki. Cały proces polega na ścieraniu wierzchniej warstwy zabezpieczającej, dzięki czemu możliwe jest pełne zniwelowanie różnego rodzaju uszkodzeń czy nawet zabrudzeń. Efekt cyklinowania z pewnością będzie więcej niż zadowalający, warunkiem jednak jest to, by było wykonywane przez osoby doświadczone i pracujące profesjonalnie. Jak wygląda cyklinowanie? Jak powinniśmy zaimpregnować drewno? Na co należy zwrócić uwagę podczas renowacji drewnianej posadzki? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedź w dalszej części tego tekstu.
Odnowienie drewnianej podłogi
Lata 80 i lata 90 z pewnością kojarzą się nam z drewnianymi pakietami, które wówczas były niezwykle modne. Bardzo często pokrywały one nie tylko salony ale i całe mieszkanie. Nie ulega wątpliwości że było to oryginalne i solidne wykończenie, które prezentowały się niezwykle efektownie i elegancko. Ponadto, co niezwykle ważne pakiety układane w tamtych czasach do dziś świetnie się sprawują. I to właśnie jest niewątpliwa zaleta drewnianej podłogi, a mianowicie jej trwałość i solidność. Jednak pakiety układane około 30 lat temu, z pewnością wymagają już odświeżenia. Zapewne sporo właścicieli mieszkań, którzy posiadają właśnie drewniane parkiety zdecydowało się już na ich renowacje, ale być może stole część osób cieszy się pięknym i solidnym drewnem, w której jeszcze nie jest tak zniszczone, ale zmatowiało i widać na nim ewentualne rysy. Najlepszym rozwiązaniem, nieświeżym wyglądowi drewnianej posadzki, jest cyklinowanie podłogi.
Cyklinowanie podłogi to zabieg, dzięki któremu poprzez jej szlifowanie uzyskamy gładką, czystą oraz płaską nawierzchnie. Podczas tego zabiegu usuwane są stare powłoki wykończeniowe i impregnacyjne, także szlifowana jest w minimalny sposób górna warstwa desek. Dzięki temu pozbędziemy się plam, w głębi, zarysowań widocznych na drewnianej posadzce kapka warto jednak pamiętać o tym, by cyklinowanie zostało przeprowadzone dobrze i przy użyciu odpowiednich materiałów, a także konieczne jest to, by wykonany błąd całej powierzchni.
Po wykonaniu cyklinowania, powinniśmy zadbać o to, by zabezpieczyć drewnianą posadzkę. Jak tego dokonać? Podpowiadamy.
Lakierowanie
Niewątpliwie najczęstszym sposobem zabezpieczenia drewna na naszej podłodze jest lakierowanie. Wyróżnia się ona ogromną ochroną oraz wytrzymałością. Drewniane parkiety, które zostały polakierowane, są również łatwe w utrzymaniu czystości. Ponadto lakierowanie parkietu nie wykonuje się często, a jedynie właśnie po cyklinowaniu, które zazwyczaj na miejsce co kilkanaście lat.
Jednak jeżeli zdecydujemy się lakierowanie, powinniśmy zachować określone środki ostrożności przed zastosowaniem lakierem. Pamiętajmy o tym, że lakieru nie nakłada się bezpośrednio na drewno, jeżeli jego wilgotność przekracza 10%. Ponadto w pomieszczeniu, w którym zamierzamy lakierować drewnianą posadzkę, nie powinniśmy włączać ogrzewania zarówno w dniu renowacji posadzki jakich kilka dni wcześniej. Kondensacja wilgoci ma niekorzystny wpływ na lakier. Pamiętajmy również o zachowanie odpowiedniej temperatury powietrza, która powinna wynosić nie mniej niż 25 stopni Celsjusza i nie więcej niż 25 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu, w którym lakierujemy podłogę, powinna być również doskonała wentylacja. przed pierwszym użyciem lakieru, powinniśmy go dokładnie wymieszać. Lakier nakłada się w kierunku usłojenia za pomocą specjalnego wałka do lakieru, który ma krótkie włosie. Jeśli wcześniej zastosujemy podkład, kolejną wystarczą dwie warstwy lakieru. W przypadku kiedy zrezygnowaliśmy z warstwy podkładowej, lakier nakładamy w trzech warstwach. Warstwy lakieru nakłada się dopiero po wyschnięciu poprzedniej, w odstępach minimum 2 godzinnych, ale równocześnie nie dłuższy niż dwie doby. Oczywiście przed każdym nałożeniem kolejnej warstwy, konieczne jest przeszlifowanie dotychczasowej. Ostatnia warstwa lakieru nie powinna być szlifowana.
Olejowanie
Popularnym zabiegiem jest również olejowanie parkietu. Olejowanie drewnianej nawierzchni sprawia, że drewno wygląda naprawdę świeżo i podkreślone zostają jego atuty, czyli naturalne piękno. Olej na nawierzchni drewna tworzy cieniutką warstwę ochronną, impregnuje ją i jednocześnie odżywia. Olejowanie jest zabiegiem, który również zabezpiecza drewnianą posadzkę przed kurzem, zabrudzeniami czy wilgocią. Zanim jednak zdecydujemy się na olejowanie, powinniśmy pamiętać, że oleje do drewnianych podłóg dostępne są w różnego rodzaju odcienia. Olejowana podłoga ma niezwykle ciepły wygląd, jest matowa i jedwabista. Olejowane drewno na posadzce zyskuje niezwykle naturalny charakter. Nie musimy się obawiać tego, że olejowana podłoga nie będzie trwała, po lecz przeciwnie. Ponadto olejowanie jest zabiegiem, które możemy powtarzać na drewnianej, już olejowanej posadzce, w odstępach kilku miesięcy, by ponownie ją odświeżyć. Dlatego olejowane podłogi również doskonale sprawdzą się chociażby w łazience. Zanim oczywiście nałożymy olej do parkietów, powinniśmy go solidnie wymieszać, a na którą mogę nakładać przy użyciu pędzla do parkietu lub wałka krótkim włosów. Warstwy oleju powinny być oczywiście cienkie, a jego nadmiar na bieżąco wycierany bawełnianą czystą szmatką. Zachowujemy przy tym jednolite oraz okrężne ruchy. Po nałożeniu pierwszej warstwy powinniśmy całej zmatowić papierem ściernym drobnoziarnistym. Druga warstwa powinna znać być nakładana również w ten sposób i jednocześnie czyszczona na bieżąco z nadmiarem oleju. Oczywiście w przypadku, kiedy nasza podłoga została wykonana z drewna egzotycznego lub uprzednio na nią nałożony był wosk, przed olejowaniem powinniśmy ją zmatowić i odtłuścić acetonem oraz zastosować odpowiedni podkład do parkietu. Pełnym twardość w naszej podłogi po olejowaniu uzyskujemy dopiero po około 7, w nawet 10 dniach. Co prawda możemy użytkować już po 48 godzinach, ale warto zachować odpowiednie środki ostrożności.
Podsumowanie Olejowanie i lakierowanie parkietów jest niewątpliwie najpopularniejszą metodą na impregnacja drewnianej posadzki tuż po jej cyklinowaniu. Obydwie te metody doskonale się sprawdzają, a wybór konkretnej zależy tylko i wyłącznie od naszych